Biustonosz sportowy – dlaczego jest tam ważny?
Szykując się na trening dowolnej dyscypliny pamiętamy o wodzie, ręczniku, starannie wybieramy strój… Warto przy tym pamiętać, jak ważną rolę odgrywa dobry biustonosz sportowy, zwłaszcza dla kobiet o większym biuście.
Stanik sportowy – wszystko na swoim miejscu
Kiedy kupujemy stanik sportowy, nie chodzi wcale o modę, aby ze swoim efektownym wyglądem zastąpił top. Ważna jest wygoda, dzięki której żadne elementy nie wrzynają się, nie krępują ruchów ani nie obcierają skóry. Jednak sam fakt, że biustonosz sportowy jest wykonany z miękkiego materiału, z Krutyni szwami lub formowany termicznie i laserowo – to jeszcze nie wszystko. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie biustu możliwie stabilnie, tak aby podczas ćwiczeń nie podskakiwał i nie obijał się.
Szukasz odpowiednich dla siebie biustonoszy? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/50-biustonosze
Dlaczego to takie ważne? Wcale nie względy estetyczne są na pierwszym miejscu – chociaż trzeba przyznać, że często skrępowanie spojrzeniami innych osób zniechęca kobiety do ćwiczeń np. na siłowni. Podczas ruchu dochodzi do naciągania więzadeł podtrzymujących piersi oraz skóry. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do utraty jędrności. Bywa także bardzo bolesne. Dobry biustonosz sportowy podtrzymuje biust, zapobiegając jego przemieszczaniu się w czasie ćwiczeń. Tym samym znacznie zwiększa ich komfort.
Jak dobrać biustonosz sportowy
Szczególnie w przypadku kobiet z większym biustem najlepiej jest szukać biustonoszy sportowych w rozmiarach bieliźnianych, czyli z podanym obwodem pod biustem i rozmiarem miseczki. Rozmiary konfekcyjne (zazwyczaj S, M, L, XL lub rozmiary podwójne) mogą nie pasować dobrze przy większej różnicy między obwodem w biuście i pod nim. A źle dopasowany biustonosz sportowy nie zapewni odpowiedniego podtrzymania, więc nie spełni swojej funkcji tak, jak powinien. Na rynku dostępne są zarówno marki specjalizujące się w stanikach sportowych, jak i mające w swojej ofercie zarówno bieliznę codzienną, jak i te do zadań specjalnych.
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest stopień podtrzymania. Nie ma tutaj odgórnie narzuconej skali i każdy producent może stosować własne oznaczenia i liczbę stopni. Staniki sportowe o najlżejszym stopniu podtrzymania będą odpowiednie do ćwiczeń eterycznych, bez podskoków i gwałtownych ruchów – takich jak joga, pilates, inne ćwiczenia rozciągające, tai chi. Do lekkiego podtrzymania można wybrać miękki top w konfekcyjnym rozmiarze, jeśli tylko jego wymiary będą odpowiednie na naszą sylwetkę i będziemy czuć się w nim komfortowo. Średnie podtrzymanie będzie odpowiednie np. do podnoszenia ciężarów, trekingu, wspinaczki czy do niektórych sztuk walki. Natomiast najmocniejsze podtrzymanie, naprawdę mocno trzymające biust w miejscu i zapobiegające jego przesuwaniu się i podskakiwaniu – sprawdzi się podczas biegania, jazdy konnej, intensywnego aerobiku, tańca itp.
Biustonosze sportowe – kroje i materiały
Tak jak każdy element stroju czy bielizny do uprawiania ćwiczeń, tak też biustonosze sportowe muszą być wykonane z odprowadzających wilgoć i oddychających materiałów. Niektóre z nich mają dodatkowo panele z siateczki, aby jeszcze lepiej odprowadzać pot oraz ułatwiać termoregulację w czasie wysiłku. Dzisiejsze staniki sportowe mają często efektowne kolory, a nawet wyraziste printy. Dla wielu kobiet taki wzór lub mocna barwa będzie czymś, co doda energii i pomoże się pozytywnie nastroić. Nie brakuje też klasyków – czerni, beżu, bieli. Przy czym te dwa ostatnie kolory sprawiają, iż jest to bardziej damska bielizna do noszenia pod koszulką niż samowystarczalny top.
Jeśli chodzi o fasony, najpopularniejszy jest racerback, zwany też bokserką – czyli ramiączka spinane bądź połączone z tyłu lub umieszczone na plecach bardzo blisko siebie. To daje dużą swobodę ruchów i pomieści bez trudu nawet większe ramiona. Wysokość zabudowania dekoltu i jego kształt są niż sprawą swobodnego wyboru – zarówno wygody, jak i estetyki.
Biustonosze sportowe można wybrać z fiszbinami lub bez oraz z miseczkami miękkimi lub usztywnianymi. Podobnie jak w bieliźnie codziennej. Fiszbiny i pianka formująca zdecydowanie najlepiej kształtują piersi, nadając im okrągły kształt. Nie u każdej osoby i nie do każdej dyscypliny będą jednak pasować równie dobrze.
Być może pierwszy przymierzony stanik sportowy nie będzie idealny – dobór bielizny nie jest łatwą sprawą i nie ma innego sposobu, aby się przekonać, co dla nas najlepsze, niż próbowanie. Warto w przymierzalni zrobić kilka skłonów, podskoków, wymachów ramion, by sprowadzić, jak dany biustonosz zachowuje się na naszym ciele. Komfort z noszenia dobrze dobranego stanika podczas ćwiczeń sprawia za to, że można pokochać sport na nowo, a nawet po raz pierwszy w życiu.
Artykuł powstał we współpracy z hurtownialuka.pl
One thought on “Biustonosz sportowy – dlaczego jest tam ważny?”