Dobroczynny jak aloes – czyli dlaczego warto poznać go bliżej

Dobroczynny jak aloes – czyli dlaczego warto poznać go bliżej

W naszej opowieści poniżej staramy się przybliżyć właściwości aloesu, który ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie. Zachęcamy do dalszej lektury.

Aloes, czyli co?

Jak podaje najpopularniejsze, internetowe źródło aloes jest to: rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Może przybierać tak różne formy jak krzewiaste, drzewiaste, byliny czasami i liany (!) Występuje między innymi na Półwyspie Arabskim w Afryce i na Madagaskarze. Jeśli rozetniemy liść aloesu, zawiera on w środku żel, popularnie zwany galaretką, która 98% składa się z wody. Ale z pewnością warto pochylić się nad pozostałymi dwoma procentami, gdyż zawierają one około 270 składników biologicznie aktywnych. Zawiera on między innymi witaminę C witaminę B1, B2, B3, również beta-karotenem.

A także potas, magnez, miedź, żelazo, fosfor oraz cynk. Zawiera również 9/10 potrzebnych człowiekowi aminokwasów białkowych. Staje się więc oczywiste, iż jest to kosmetycznie, a także spożywczo roślina godna zauważenia. Tym niemniej warto go hodować w doniczce, gdyż jest po pierwsze łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań, ani glebowych, ani innych. A po drugie hodując go, zawsze będziemy mieć łatwy dostęp do liści i sami możemy je spożytkować, tworząc z nich domowe preparaty kosmetyczne, czy wykorzystując w kuchni jako dodatek do naszych potraw.

O co aloes może nas wzbogacić?

Spożywanie jego soku bądź też miąższu przywróci nam równowagę zasadowo-kwasową organizmu. Co ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli nasza dieta nie jest zbyt zdrowa. Działają bakteriobójczo, zwalczają również wirusy i grzyby. Szeroko odtruwają i oczyszczają organizm, sok lub miąższ stosowany zewnętrznie wspomoże nas w walce z trądzikiem. Przyspiesza gojenie się ran, stosowany jest także przy oparzeniach, ukąszeniach owadów. Ma również działanie przeczyszczające. Jeśli hodujemy w doniczce aloes uzbrojony po odcięciu liścia z rośliny, odcinamy również kolce, które są niewygodne i kłujące. Będą przeszkadzać w rozcięciu liścia wzdłuż. Jeżeli dodajemy miąższ aloesu uzbrojonego to do potraw bądź soków, warto pamiętać i jest on bardzo, bardzo gorzki można go więc śmiało miksować, z czymś słodkim np. miodem, co zresztą może stanowić podstawę nalewki aloesowej.

Aloes podobnie jak drzewa w nocy wydziela tlen. To jest jego kolejną prozdrowotną właściwością. Można go więc trzymać w sypialni, gdzie dostarczy nam więcej, tlenu bądź w pomieszczeniu, w którym pracujemy przy komputerze.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz