Jak będziesz wyglądać za 20 lat pod wpływem czynników cywilizacyjnych?
Smog, dziura ozonowa, stres, niewłaściwa dieta – jak zmiany środowiska naturalnego spowodowane działalnością człowieka oraz styl życia mogą oddziaływać na nasze zdrowie i samopoczucie? Teraz będzie można przekonać się o tym na własnej skórze, odwiedzając interaktywną strefę edukacyjną kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”. Przy użyciu zaawansowanych technologii i narzędzi (m.in. hologramy, VR, instalacje interaktywne), zaprezentowane zostaną zagrożenia cywilizacyjne i ich wpływ na nasze zdrowie (w tym na wygląd naszej skóry za 20 lat!). Mieszkańcy Warszawy będą mogli odwiedzić strefę już 5 i 6 kwietnia w godz. 10:00-22:00 w CH Blue City.
„interAKTYWNIE po zdrowie” to innowacyjna kampania z udziałem ekspertów – psycholog dr Ewy Jarczewskiej-Gerc i dietetyk Klaudii Wiśniewskiej. Jej celem jest wyjaśnianie, w atrakcyjny i przystępny sposób, jak kształtować właściwe codzienne nawyki, aby cieszyć się pełnią życia i zdrowia. Kampania ma niestandardową formę bezpośredniego kontaktu z odbiorcami w ramach interaktywnych stref edukacyjnych. Mieszkańcy Warszawy będą mogli je odwiedzić już 5 i 6 kwietnia w godz. 10:00-21:00 w CH Blue City. Przy użyciu zaawansowanych technologii i narzędzi (m.in. hologramy, Virtual Reality, Augmented Reality, ekrany multimedialne, instalacje interaktywne), zaprezentowane zostaną zagrożenia cywilizacyjne (m.in. smog, stres, degradacja środowiska, dziura ozonowa, niewłaściwa dieta) i ich wpływ na nasze zdrowie m.in. w aspekcie trawienia, systemu odpornościowego czy alergii.
Akcji towarzyszy hasło „Zdecyduj teraz czy wybierasz zdrowie”, które zachęca do tego, aby przekonać się na własnej skórze, jak rozwój cywilizacji codziennie wpływa na nasz organizm oraz dowiedzieć się, jak możemy zmienić nasz styl życia, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiada ekspert akcji „interAKTYWNIE po zdrowie”, psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc.
– Okazuje się, że nasze działania mają ogromne znaczenie. Są wprawdzie takie czynniki, na które wpływu nie mamy albo jest on marginalny, takim przykładem jest poziom smogu w powietrzu. Oczywiście nawet w tym przypadku to, co robimy ma znaczenie – czym ogrzewamy nasze mieszkanie, czy i jakim samochodem jeździmy, etc., ale finalny efekt (stan powietrza) nie zależy wyłącznie od naszych, indywidualnych działań. Jednak to na co mamy ogromny, realny wpływ, to: palenie papierosów, dieta, aktywność fizyczna, sposoby rozładowywania napięcia i stresu, liczba godzin i jakość snu, relacje społeczne czy aktywność intelektualna – komentuje dr Ewa Jarczewska-Gerc.
Edukowanie przez zaangażowanie
Do dyspozycji odwiedzających strefę będą m.in. następujące narzędzia interaktywne:
- Aplikacja „Starzenie” – dzięki niej będziemy mieli możliwość zobaczenia siebie za 20 lat. Na podstawie udzielonych odpowiedzi dotyczących stylu życia i po przeskanowaniu twarzy, aplikacja wygeneruje maskę imitującą proces starzenia.
- Piramida holograficzna – to specjalne urządzenie multimedialne pozwalające uzyskać efekt hologramu (animację 3D). Wybierając na panelu dany czynnik ryzyka (smog, zanieczyszczenia, alergie), będziemy mogli zobaczyć wizualizację działania tych aspektów na nas i otocznie. Na ekranie dotykowym pojawi się informacja, w jaki sposób można zmniejszyć ich negatywny wpływ na nasz organizm.
- Quizy edukacyjne – odpowiadając na pytania w aplikacji, sprawdzimy swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i konsekwencji płynących ze złych nawyków. Dowiemy się m.in. jak długość snu czy sposób odżywania wpływa na nasz poziom stresu i samopoczucie.
- Interaktywny stół – na ekranie zobaczymy przekrój sylwetki człowieka z kluczowymi organami wewnętrznymi (wątroba, płuca, jelita). Po kliknięciu w dany narząd, ukazuje się animacja
z czynnikami ryzyka wpływającymi negatywnie na jego funkcjonowanie oraz porada, jak minimalizować zagrożenia płynące z niezdrowego stylu życia i zatrucia środowiska (smog, alergie, dym papierosowy, fast food, stres, brak ruchu). - Aplikacje dla najmłodszych – animowany quiz i specjalnie przygotowane rysunkowe grafiki pomogą edukować dzieci, odwiedzające wraz z rodzicami strefę, w dziedzinach zdrowego odżywiania, segregacji odpadów czy dbania o środowisko.
- Fotobudka termowizyjna – za pośrednictwem kamery termowizyjnej możemy wykonać zdjęcie swojej sylwetki, które będzie obrazowało (za pomocą kolorów) temperaturę ciała. Dodatkowo będziemy mogli je udostępnić w mediach społecznościowych.
Spotkaj się z nami!
5-6 kwietnia 2019 r. (piątek – sobota) w godz. 10:00-22:00, CH Blue City w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 179 (poziom -1, przy fontannie).