Jak domowymi sposobami poradzić sobie z łamliwymi paznokciami?

Jak domowymi sposobami poradzić sobie z łamliwymi paznokciami?

Problem z łamliwymi paznokciami ma coraz więcej osób. Główną przyczyną występowania tego schorzenia są choroby grzybicze i zła dieta. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, dzięki którym można pożegnać się z tym problemem. Jeśli jesteś osobą, która zmaga się z łamliwymi paznokciami, to ten poradnik pomoże Ci się z nimi uporać. Ponadto przedstawiamy w nim tylko i wyłącznie domowe rozwiązania, które może wykorzystać samemu.

Łamliwe paznokcie – przyczyny występowania problemu

Łamliwe paznokcie to łamiąca się płytka rogowa, która pokrywa palce u stóp i rąk. Największą rolę w jej składzie odgrywa keratyna, a jej niedobór objawia się właśnie takimi problemami. O tym, czy jej brakuje, można przekonać się już po samym wyglądzie paznokcia. Widząc zły stan płytki, nie powinno się tego lekceważyć. Do przyczyn łamliwych paznokci zaliczyć można także złą dietę, która będzie uboga w krzem, wapń, potas, żelazo oraz witaminy B, F i magnez.

Innym czynnikiem wpływającym na kruchość płytki rogowej jest nieodpowiednia pielęgnacja. Bardzo często ludzie pomijają dokładne mycie palców u stóp, przez co część bakterii nadal na nich pozostaje. Może to doprowadzić do infekcji grzybiczej, a następnie do pękania i łamania się paznokci. Ponadto wilgoć, zbyt wysoka i niska temperatura, czy niedokładne zmywanie lakieru to dodatkowe aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę.

Jakie są domowe sposoby na łamliwe paznokcie?

Istnieje kilka domowych sposobów, które pozwolą leczyć łamliwe paznokcie. Wśród nich wymienić należy:

  • kąpiele w oliwie z oliwek
  • wcieranie w płytkę paznokcia olejku rycynowego
  • moczenie paznokci w wodzie z octem jabłkowym
  • smarowanie płytki rogowej olejkiem herbacianym i witaminą E
  • maść z czosnku i oliwy z oliwek
  • nacieranie paznokcia oraz skórki wokół niego sokiem z przeciętego liścia aloesu
  • smarowanie palców piwem

Wszystkie te sposoby mogą okazać się skuteczne, ale nie ma gwarancji, że na każdą osobę zareagują tak samo. Należy liczyć się z tym, że mogą pojawić się podrażnienia lub reakcje alergiczne. Niemniej, większość z tych domowych preparatów pomaga odpowiednio zadbać o paznokcie i ustrzec je przed ich łamliwością.

Jak zapobiegać łamaniu się paznokci?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, jak mówi stare powiedzenie. Dlatego też przede wszystkim stosujmy prawidłową dietę, która będzie bogata w wapń, żelazo, cynk i witaminy. Dodatkowo zaleca się pić dużo wody oraz odpowiednio dbać o dłonie, oraz stopy. Warto także zainwestować w specjalne kremy, które będą odżywiać i nawilżać paznokcie oraz palce. W ten sposób unikniemy przesuszania się płytki rogowej i skórek wokół niej.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz