Jak i dlaczego nawilżać skórę?

Jak i dlaczego nawilżać skórę?

Z pewnością warto, gdyż jeśli mamy jakikolwiek defekt kosmetyczny bądź coś, co sprawia, że skóra nie wygląda tak zdrowo jak mogłaby warto ją przede wszystkim nawilżyć. Mam nadzieję, iż z poniższego wpisu dowiesz się jak nawilżać różne rodzaje skóry.

O co warto zadbać?

Nawilżamy skórę, gdyż chcemy, aby była w niej dostateczna ilość kwasu hialuronowego i by płaszcz lipidowy był dostatecznie elastyczny. Dobrze nawilżona skóra stanowi bowiem mocną barierę dla czynników zewnętrznych takich jak bakterie i wirusy, które chcą przez nią wniknąć do wewnątrz organizmu. Skóra wówczas lepiej także radzi sobie z podrażnieniami, nie swędzi, nie piecze, nie złuszcza się, po prostu lepiej funkcjonuje.

Jakie są kolejne zalety nawilżenia?

Lepiej wnikają w nią kosmetyki, łatwiej działają te, które silnie regenerują. Wnikają bardziej w głąb skóry, nie pozostawiając, zewnętrznego filmu. Przed różnymi odnawiającymi kuracjami, na przykład z retinolem, przede wszystkim warto naszą skórę najpierw nawodnić. Pamiętajmy też, iż to, że skóra staje się przetłuszczona lub zauważamy, iż mamy partię skóry mieszanej, to również efekt braku dostatecznego nawilżenia. Ponieważ jest to rodzaj próby zrekompensowania sobie przez skórę dostatecznego poziomu wody. Wobec czego stosowana tradycyjnie pielęgnacja może nam ewidentnie zaszkodzić, ponieważ powoduje powstawanie błędnego koła. Gdzie z jednej strony, skóra produkuje coraz więcej sebum, a my z drugiej strony coraz mocniej ją wysuszamy. Obficie nawilżajmy wszystkie rodzaje skóry również tę z trądzikiem. Podsumowując, nawilżanie zapewni nam zaistnienie następujących efektów: lepsze wnikanie składników kosmetycznych, seboregulacja, odporność na podrażnienia, świeży i zdrowy wygląd skóry.

A w jaki sposób skórę nawilżamy?

Istnieją dwie grupy składników nawilżających – pierwsza z nich to składniki hydrofilowe, czyli takie, które z łatwością rozpuszczają się w wodzie. Zwiększają one ilość kwasu hialuronowego w naskórku. Druga grupa to te, które nie rozpuszczają się w wodzie.

Ich funkcją jest budowanie płaszcza hydrolipidowego. Do tych pierwszych, czyli składników hydrofilowych zaliczamy: mocznik, glicerynę, kwas mlekowy czy też ekstrakty z alg. Do grupy drugiej zaliczymy ceramidy, cholesterol czy na przykład lanolinę. Zwracajmy więc uwagę czy kosmetyki zawierają poza wyżej wymienionymi substancjami również: PCA, cholesterol, olej jojoba. Przy suchej skórze szukamy kosmetyków większością składników hydrofobowych. Jeśli trądzikowa tak jak już była mowa, to więcej składników w kosmetykach powinno być rozpuszczalnych w wodzie. Najważniejsze jest stosować kosmetyki regularnie.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz