Jak uchronić się przed cukrzycą?

Jak uchronić się przed cukrzycą?

Choroby cywilizacyjne dotykają coraz więcej ludzi na świecie. Ogromna część społeczeństwa cierpi na choroby tarczycy, otyłość, czy jedną z najgroźniejszych chorób – cukrzycę. Powszechna opinia o niej brzmi “Nie boli, a zabija” i jest w tym wiele prawdy. Średnio co sześć sekund na świecie umiera jedna osoba właśnie z powodu cukrzycy. Ponadto szacuje się, że nawet dwa miliony Polaków znajduje się w stanie przedcukrzycowym, a więc ryzyko zachorowania jest bardzo duże. Jak więc uchronić się przed cukrzycą?

Jakie są objaw cukrzycy?

Cukrzyca typu drugiego zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości w pierwszych fazach jej pojawienia się. Zdarza się tak, że mogą one zacząć występować dopiero po kilku latach, dlatego zaleca się obserwować reakcję organizmu, aby wnet wykryć objawy jej wystąpienia. Pierwszą oznaką, że może być coś nie tak, jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Gołym okiem nie da się tego zrobić, jednak są ogólnodostępne urządzenia, które pozwalają dokonać szybkiego pomiaru cukru.

Objawy cukrzycy dzieli się na jej dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest typ I, czyli insulinozależny. Dolegliwościami, które mogą świadczyć o chorobie, są:

  • częste oddawanie moczu
  • wzmożone pragnienie, często porównywane z tym, przy występowaniu kaca
  • senność
  • osłabienie organizmu
  • podwójne lub zamazane widzenie

Drugim typem tej choroby jest cukrzyca insulinoniezależna, oznaczana liczbą II. Jej objawy są nieco łatwiejsze do zauważenia, a należą do nich:

  • sucha skóra i jej świąd
  • senność i zmęczenie
  • apatia
  • spadek wagi, pomimo normalnego spożywania posiłków
  • łatwe powstawanie siniaków
  • zaburzenia erekcji lub zapalenie pochwy

Dolegliwości cukrzycowe pojawiają się w momencie, gdy komórki organizmu nie otrzymują wystarczająco dużo glukozy, którą mogłyby zmienić w energię. Powodem takiego upośledzenia jest zmniejszone wydzielanie insuliny przez trzustkę. Im jest mniej tego hormonu, tym komórki tracą większą zdolność do przyswajania glukozy i przez to głodują.

Jak się leczy cukrzycę?

Leczenie cukrzycy polega na unormowaniu poziomu cukru we krwi oraz zapobieganiu powstawaniu powikłań. W przypadku typu I podaje się insulinę ludzką o działaniu pośrednim w czasie. Ponadto pacjenci ze stwierdzoną cukrzycą typu I powinni często mierzyć poziom cukru, regularnie przyjmować insulinę oraz dbać o ruch i zdrowe odżywianie.

Leczenie cukrzycy typu II przebiega wielotorowo. W pierwszym rzucie pacjentowi podaje się metmorfinę, która zmniejsza insulinooporność. Jeśli nie przynosi ona zamierzonego skutku, wykorzystuje się inne leki o podobnym działaniu. W przypadku dalszych braków reakcji organizmu ostatnim sposobem leczenia zostaje insulina.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz