Kilka wskazówek jak utrzymać nasze dłonie i paznokcie w dobrej kondycji

Kilka wskazówek jak utrzymać nasze dłonie i paznokcie w dobrej kondycji

Jak głosi dziewiętnastowieczne porzekadło, dłonie są wizytówką kobiety. Od tego czasu wiele się Jednak sens tego porzekadła wydaje się prawdziwy. Zadbane i eleganckie dłonie tak u mężczyzny jak i kobiety z pewnością są tym elementem, na który zwracamy uwagę przy pierwszym spotkaniu.

Codzienna dżungla życia

Tak właśnie można by było określić wiele aspektów, z którymi dłonie na co dzień się stykają, są to zarówno miękkie jak i twarde powierzchnie, woda, chemikalia i zmiany temperatury. Ponieważ skóra na dłoniach jest delikatna, wszystkie te elementy nie stanowią zbyt dobrego środowiska, w którym dłonie bez szkody mogą długo przebywać. Skóra na dłoniach łatwo pęka i się łuszczy, często tworzą się na nich małe ranki i zgrubienia. Pielęgnowanie ich wcale nie jest czymś zupełnie prostym.

Bądźmy razem, czyli dbajmy o dłonie i paznokcie łącznie

Zawsze warto smarować dłonie kremem, aby skórę nawilżyć, a często i natłuścić. Dobrze używać kremów, które jednocześnie pielęgnują dłonie i paznokcie, gdyż najczęściej zawierają one witaminy i ceramidy. Dobrze też dla dłoni unikać szoku termicznego, czyli na przykład zimą nie wychodzić z ciepłego domu na mróz bez rękawiczek. Lub przypadek drugi nie wkładać rozgrzanych rąk do bardzo zimnej wody. Od czasu do czasu dłonie peelingujmy i nakładajmy na nie odżywcze maski, które zresztą są coraz prostsze do przygotowania. Gdy sytuacja tego wymaga, odwiedzajmy kosmetyczkę. Warto także robić przerwę w malowaniu paznokci, zwłaszcza jeśli nakładamy na hybrydę, która nie jest obojętna dla stanu płytki paznokciowej. Chyba na żadnej innej części ciała zaniedbanie pielęgnacyjne nie odbija się tak szybko jak na dłoniach, warto więc wyrobić w sobie korzystne nawyki. Zwłaszcza skóra wewnątrz dłoni pozbawiona jest ochronnych gruczołów łojowych szybko i intensywnie się więc ściera. A na stronie grzbietowej dłoni również jest ich niewiele, co z kolei sprawia, iż dłonie szybko nam marzną, zwłaszcza jeśli mamy problemy z krążeniem.

W obecnym czasie pandemii warto pamiętać o nawilżaniu rąk, zwłaszcza jeśli kilkakrotnie w ciągu dnia dezynfekujemy je preparatami bakteriobójczymi. Warto też zdawać sobie sprawę, iż najlepiej w życiu codziennym myć je możliwie jak najdelikatniejszymi mydłami i płynami do mycia. Mogą to być preparaty stosowane dla niemowląt lub specjalne olejki. To, co wesprze naszą skórę dłoni, to również dieta bogata w witaminy i minerały pozwoli ona zbudować prawidłową płytkę paznokciową. Również regularne picie wystarczającej ilości wody przyczyni się do poprawy kondycji tak jednych, jak i drugich.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz