Próchnica – przyczyny i leczenie

Próchnica – przyczyny i leczenie

Za pojawienie się próchnicy odpowiedzialne są bakterie, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki można nie dopuścić do jej rozwoju. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że skuteczni można także ją leczyć. Jak dbać o higienę jamy ustnej, aby jej zapobiec i jakie objawy mogą świadczyć o tym, że mamy z nią do czynienia? Podpowiadamy.

Kilka słów o próchnicy

Próchnicę zaliczamy do choroby zakaźnej, którą wywołują bakterie, w tym m.in. paciorkowce oraz L. acidophilus. Jej rozwojowi w dużym stopniu sprzyja spożywanie dużej ilości cukru, a ponadto po prostu wrodzona skłonność. W Polsce na próchnicę choruje aż 95 procent osób dorosłych. Staje się ona niestety także bardzo ,,popularna” wśród dzieci i młodzieży. To bardzo niepokojące dane. Ta często bardzo bagatelizowana choroba, ale jest to bardzo złe podejście z uwagi na fakt, że potrafi działać bardzo podstępnie niszcząc nie tylko zęby, ale także organizm. Stan jamy ustnej w znacznym stopniu przekłada się na jego kondycję. Zapalenie tkanek zęba czy zgorzele mogą przyczynić się do powstania choroby reumatycznej, zapalenia żył, zapalenie tęczówki oka czy też mięśnia sercowego. Warto więc trzymać się mocno zasad profilaktyki i odwiedzać gabinet stomatologiczny (LINK) przynajmniej raz na kwartał w celu skontrolowania stanu uzębienia.

Leczenie próchnicy

Na początku swojej drogi z leczeniem próchnicy warto znaleźć dobry gabinet stomatologiczny w którym prowadzone są działania związane ze stomatologią zachowawczą oraz leczeniem tej choroby. Mowa na przykład o https://www.stomatologiajarzebiny.pl/ w którym naprawdę można poczuć się dobrze zdiagnozowanym, a następnie zaopiekowanym. Dobra diagnostyka oraz prawidłowo zastosowane leczenie sprzyjają niwelowaniu skutków próchnicy. Wśród metod jej leczenia wyróżnia się np. remineralizację czy też plombowanie. Całe szczęście jej pojawieniu się można skutecznie zapobiegać. Pomocne w tym będą między innymi działania takie jak ograniczenie ilości spożywanych cukrów, spożywanie produktów wysokobiałkowych czy też prawidłowa higiena jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku oraz dokładne nitkowanie przyczyniają się do tego, że szkodliwe bakterie nie mają szansy osadzania się na zębach. Nie bez znaczenia pozostaje także dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. To jest ogromnie istotne do utrzymania jamy ustnej w optymalnym stanie, a tym samym, przyczyniania się do tego, aby próchnica jej nie zaatakowała. Jeśli jednak tak się stanie, to bardzo ważne jest to, aby natychmiast udać się do stomatologa.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz