Trzy zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Trzy zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, jak można wspomóc swoją problematyczną i niełatwą w pielęgnacji cerę trądzikową.

Zasada pierwsza, czyli najpierw działać przede wszystkim przeciwzapalnie. Działanie przeciwzapalne jest nawet istotniejsze niż właściwości antybakteryjne używanych przez nas kosmetyków. Jeszcze do niedawna większość antybakteryjnych specyfików dla cery trądzikowej była przede wszystkim oparta na alkoholu, który bardzo skórę przesuszał, tym samym w znacznym stopniu utrudniając likwidację stanu zapalnego.

Co mam może jeszcze bardziej pomóc?

Pomocne może być skupienie się właśnie w pierwszym rzędzie na likwidacji stanu zapalnego, poprzez używanie takich kosmetyków, które zawierają na przykład laktoferynę i duże dawki witaminy C. Warto więc przynajmniej raz dziennie przy nasilonych objawach stosować serum z tą witaminą.

Zasada druga, czyli nawilżanie i regeneracja

Skóra z trądzikiem z powodu rozszerzonych porów stanu, zapalnego, zaskórników i stanów ropnych nie jest w stanie dobrze pełnić swojej funkcji ochrony organizmu przed zanieczyszczeniami, jakie mogą wniknąć do niego z zewnątrz. Nie jest w stanie też wywiązać się ze swojej funkcji ochrony i nawilżania. Niezwykle ważne jest więc stosowanie kosmetyków, które te funkcje wzmocnią. Poprawią płaszcz hydrolipidowy, poprawią spójność naskórka, zabezpieczą lepiej skórę przed niekorzystnym działaniem zanieczyszczeń i bakterii. Co może opóźnić, a nawet zatrzymać rozwój trądziku. Dlatego nie warto zapominać o nawilżaniu i regeneracji. Korzystne działanie wykażą tutaj wyciągi roślinne lub kwas hialuronowy, ponieważ nie zatykają nam one dodatkowo porów skóry. Warto więc stosować kremy zawierające te składniki i raz w tygodniu maskę, dzięki której dodatkowo możemy skórę nawilżyć.

Zasada trzecia działanie antybakteryjne

Jest ono istotne dla zwalczania bakterii, które żywią się sebum wydzielanym przez sebocyty znajdujące się w obrębie naskórka. To właśnie ten proces stanowi początek trądziku, ponieważ prowadzi do stanów zapalnych. Nie warto pielęgnacji skóry trądzikowej ograniczać tylko do działania antybakteryjnego, gdyż możemy osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego – co dzieje się w sytuacji używania kosmetyków wysuszających, z dużą ilością kwasów i detergentów. Dobrze dobrany kosmetyk antybakteryjny pozwoli nam ograniczyć ilość występujących bakterii. W tym celu możemy stosować płyny z roztworami kwasu salicylowego bądź kwasu migdałowego. Może to również być krem zawierający jeden lub oba te kwasy, a także retinol.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz