Włosy zaczynają się starzeć już po 25. roku życia

Włosy zaczynają się starzeć już po 25. roku życia

Procesy starzenia włosów przyspiesza nadużywanie lokówki i prostownicy, nadmiar produktów do stylizacji, stres i nieprawidłowa dieta. Pomóc mogą kosmetyki zawierające koenzym Q10, który stymuluje produkcję keratyny, masaże pobudzające ukrwienie skóry głowy oraz ochrona przeciw wolnym rodnikom. By opóźnić procesy starzenia się włosów, niezbędna jest także dieta bogata w aminokwasy oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź.

Włosy starzeją się dokładnie tak samo, jak skóra i organy wewnętrzne. Wiek, w którym rozpoczyna się proces starzenia, zależny jest od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, jednak pierwsze procesy degeneracyjne zaczynają się już po 25. roku życia. W tym czasie organizm słabiej radzi sobie z regeneracją i procesy destrukcyjne zaczynają dominować nad procesami odnowy. Początkowo zmiany są niedostrzegalne, zauważać je zaczynamy zazwyczaj w momencie, gdy organizm narażony jest na silniejsze niż zwykle oddziaływanie hormonów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży oraz wchodzących w okres menopauzalny.

– To, co nazywamy potocznie cebulką włosa, to jest miejsce, w którym włos powstaje. Tam dochodzi do namnażania się komórek, podziałów komórkowych, z których właśnie powstaje finalnie łodyga, którą za chwileczkę obserwujemy, kiedy wyrasta ze skóry. W momencie, w którym zaczynamy się starzeć, włos zaczyna się starzeć razem z nami, macierz zaczyna się starzeć razem z nami, te procesy podziałów komórkowych są po prostu dużo wolniejsze – mówi Magdalena Krulikowska, kosmetolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Starzenie się włosów objawia się nie tylko zaburzeniem w wytwarzaniu pigmentu, a więc siwieniem

Włosy, podobnie jak skóra, tracą elastyczność, blask i naturalną zdolność do regeneracji. Stają się cieńsze i bardziej kruche, a co za tym idzie bardziej podatne na złamania i inne uszkodzenia zewnętrzne. Gruczoły łojowe, znajdujące się przy meszku włosowym, wytwarzają mniej sebum odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawilżenia włosa. Pierwsze oznaki starzenia, czyli siwiznę, można ukryć dzięki koloryzacji. Przy odpowiedniej pielęgnacji i ochronie można także opóźnić proces starzenia się włosów.

– Pamiętajmy o tym, że starzenie się to jest wynik dwóch czynników: zewnętrznych i wewnętrznych. Na te wewnętrzne nie bardzo mamy wpływ, bo to przede wszystkim jest nasza genetyka. Natomiast na to starzenie zewnętrzne mamy bardzo duży wpływ. Tak jak chronimy naszą skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem, tak pamiętajmy, żeby przykrywać głowę, kiedy mamy bardzo słoneczne dni. Korzystać z kapeluszy, chustek, to również jest skóra, ona jest przykryta włosami, ale bardzo łatwo może ulec poparzeniu. Tak samo jak mycie twarzy, ciała i jamy ustnej jest dla nas ważne, tak pamiętajmy, że ważne jest również oczyszczanie włosów – mówi Magdalena Krulikowska.

Dla kondycji włosów bardzo ważny jest również zdrowy styl życia, a więc dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych, oraz odpowiednia ilość wody w organizmie. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w aminokwasy, czyli ryby, mięso, jaja, oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź. Pomocne są również delikatne masaże skóry głowy, ponieważ powodują szybsze krążenie krwi, która dostarcza cebulkom włosów składniki odżywcze. Do pielęgnacji warto używać kosmetyków o działaniu nawilżającym.

Dobrym rozwiązaniem są produkty zawierające koenzym Q10, który zwiększa produkcję keratyny

– Teraz bardzo modne i bardzo skuteczne są różnego rodzaju olejki do włosów, czyli tzw. olejowanie włosów. Nie musimy tego robić na co dzień, jeżeli czujemy, że włosy są obciążone. Zabieg taki można wykonywać na noc w formie maski. Pamiętajmy także o tym, żeby zabezpieczać włosy przed promieniowaniem UV – jeśli nie chcemy korzystać z żadnego nakrycia włosów, to możemy zastosować preparaty do stylizacji bogate w filtry ochronne. To zawsze jest ochrona przeciwrodnikowa, która spowoduje, że nasz włos będzie dłużej młody – mówi Magdalena Krulikowska.

W miarę upływu lat coraz mniej wskazane są także fryzjerskie eksperymenty. Zbyt częste poddawanie włosów zabiegom stylizacyjnym i nadużywanie produktów utrwalających fryzurę przyczyniają się do rozwoju łupieżu, nadwrażliwości skóry głowy i przesuszenia włosów. Procesy starzenia się włosów przyśpiesza także częste używanie suszarki, lokówki lub prostownicy.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz