Kilka słów o tym jak zmienia się świat pielęgnacji włosów, czyli o szamponach w kostce

Kilka słów o tym jak zmienia się świat pielęgnacji włosów, czyli o szamponach w kostce

To wciąż dość nowy produkt na rynku i z pewnością rzecz absolutnie do samodzielnego wypróbowania i wydania opinii, do czego z resztą serdecznie zachęcamy.

Pozytywne strony boomu, czyli bądźmy ekologiczni= zero waste

W sumie warto się cieszyć, iż mamy możliwość coraz szerszego wyboru spośród wielu typów szamponów, które z pewnością mają tę przewagę nad tymi bardziej standardowymi, że pakowane są w opakowania, które możemy poddać recyklingowi, a często nie są pakowane wcale. Co może zawierać w sobie tak szamponowa kostka? O tym właśnie piszemy poniżej.

Poznajmy się więc bliżej

Najczęściej mydło w kostce może/ powinno zawierać w większości naturalne składniki takie jak: olej rycynowy i oliwę, olej kokosowy, zieloną glinkę, czyste olejki eteryczne, które będą stanowić o przewadze zapachu szamponu w kostce. Może zawierać również także dodatki takie jak tatarak mydlnicę, wrotycz. Masło kakaowe, masło Shea, inulinę czy glinkę czerwoną. w tego typu szamponach możemy znaleźć także skrobię np. z tapioki czy mleko w proszku, Warto, więc i tutaj uważnie czytać składy, gdyż nie wszystkie tego typu produkty są wegańskie.

Co jest najważniejsze, czyli technika mycia

Najczęściej promowanym sposobem jest pocieranie kostką obficie zmoczonych wodą włosów od nasady po końce. Spryskujemy również włosy wodą, aby powstała delikatniejsza lub gęstsza piana, po umyciu skórę głowy, pianę spłukujemy. Robimy tak dwukrotnie po trzecim namydleniu, pianę na chwilę zostawiamy, po czym spłukujemy włosy zimną wodą najlepiej z dodatkiem kwaśnej płukanki na przykład z octu jabłkowego albo cytryny lub witaminy C. Płukanka taka zmiękcza, wygładzi i nabłyszcza włosy, a także odżywi skórę głowy, zakwaszając ją, co jest zjawiskiem korzystnym. Korzystnie będzie także włosy spryskać hydrolatem na przykład rozmarynowym. Drugą wersję umycia włosów szamponem w kostce jest lekkie rozpienienie go w dłoniach. Wówczas myjemy włosy samą pianą, zawsze powinna ona być łatwa do usunięcia poprzez obfite spłukanie wodą.

Czym różni się mydło do włosów od szamponu w kostce?

Warto w tym miejscu powiedzieć, iż oba produkty różnią się w swoim działaniu dość zasadniczo. Mycie włosów mydłem sprawia, iż łuska włosa staje się otwarta. Bo mydła takie mają zazwyczaj odczyn zasadowy, warto więc wspomóc się, po umyciu włosów przelać je zimną wodą, po czym zastosować zakwaszającą płukankę, na przykład ze wspomnianego już octu co pozwoli na zamknięcie łuski.

Milena

Dodaj komentarz