Mini poradnik, o tym, jakie pożytki mamy z ruchu, czyli dlaczego warto się ruszać

Mini poradnik, o tym, jakie pożytki mamy z ruchu, czyli dlaczego warto się ruszać

Prawdopodobnie każdy z nas, choć raz słyszał o dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie. O tym, jaki konkretnie jest ten pływ. będzie można dowiedzieć się z tego wpisu.

Po pierwsze – co obniżamy

Dzięki wysiłkowi fizycznemu – uprawianiu sportu bądź tylko regularnej fizycznej aktywności (ba, na początek warto zacząć i od aktywności nieregularnej). Obniżamy poziom cukru, a także poziom tzw. złego cholesterolu. Podwyższamy zaś poziom cholesterolu HDL, obniżając także poziom trójglicerydów.

Jakie są kolejne plusy

Kolejne plusy aktywności fizycznej mamy takie, iż wpływa on bardzo korzystnie na komórki śródbłonka, które stanowią wyściółkę naczyń krwionośnych. Dodatkowo przeciwdziała to powstawaniu nawet niewielkich zakrzepów krwi.

Chcesz być szczęśliwy ruszaj się

Jeśli dalej będziemy regularnie aktywnie się ruszać, ćwiczyć, nie pozostawiając naszego ciała przez długi czas w jednej pozycji, najprawdopodobniej doświadczymy skutków wydzielania się endorfin. Endorfiny są hormonami, pochodnymi morfiny potocznie nazywa się je hormonami szczęścia. To one sprawiają, iż podczas wykonywania ćwiczeń bądź tylko regularnego ruchu poczujemy się bardziej zadowoleni niż wcześniej. To właśnie dzięki endorfinom, czujemy się odprężeni i radośniejsi niż wcześniej. Mamy pełne prawo się cieszyć, gdyż tak w trakcie jak i po wysiłku ukrwienie mózgu i serca poprawia się, czasami nawet poszerza się przekrój naczyń wieńcowych. Ogólna sprawność mózgu również, jeśli uprawiamy regularną aktywność fizyczną, wzrasta.

Ruch, czyli prostota

Aktywność fizyczna, jaką tu polecamy, nie musi się od razu wiązać z przygotowaniami do udziału w maratonach. Najlepiej i najprościej zacząć od chodzenia na przykład po schodach i od chodzenia pieszo. Z domu do punktów, w których jesteśmy najczęściej, a jest nam do nich najbliżej. Bo jak głosi jedna z najnowszych teorii, aby utrzymać zdrowie i dobrą formę wystarczy przejść 10 000 kroków dziennie. Warto spróbować i się przekonać, co to oznacza dla nas, czy jest to dużo, czy mało i ile właściwie dziennie chodzimy pieszo, nie korzystając z samochodów ani wind.

Pamiętajmy także o tym, że w zasadzie nic skuteczniej (no może poza dobrze zbilansowaną dietą) nie pozwoli nam na lekkie i spokojne schudnięcie, bo na przykład: dla osoby o wadze 70 kg 15 minut gry w tenisa to 130 kalorii, 15 minut pływania to kalorii 105, jadąc przez kwadrans na rowerze, podobnie wydatkujemy 130 kalorii, zaś 15 minut spaceru to już kalorii 60.

Milena

Dodaj komentarz